European EnergyManager Česko-německá obchodní a průmyslová komora


 Titulní strana    Odborná setkání    EUREMnext    Konference EUREM 2018    Články    Podcasty
Odkazy  


Kontakty


Hana Potůčková
vedoucí kompetenčního centra
European EnergyManager - Manažer se zaměřením na energetiku (EUREM)

tel: +420 224 221 200
eml:

Kurz 2024

Přihláška (doc, 58 kB)
Informační leták (pdf, 1,3 MB)

EUREMnext logo

Stručný popis e-learningových kurzů

Modul 1: Energetický audit odpovídající normám ČSN EN 16247/ISO50002

Zatímco kurikulum EUREM již pokrývá většinu energetických aspektů, které jsou zkoumány v rámci energetického auditu, stále chybí vysvětlení požadavků a terminologie těchto dvou norem.

Tento modul obsahuje požadavky na provedení energetického auditu podle norem EN-16247 a ISO 50002. Zabývá se prvními třemi částmi normy ČSN EN 16247 a je pro lepší pochopení strukturován stejným způsobem jako norma.

Modul 2: Mobilita

Většina společností se při hledání energetických úspor tradičně zaměřuje na energetickou účinnost výroby nebo na energetickou spotřebu budov. K zajištění holistického přístupu by však energetičtí manažeři a auditoři měli také znát postupy, které umožní podniku uspokojit své potřeby v oblasti dopravy a mobility energeticky účinnějším a hospodárnějším způsobem. Ve dvanácti kapitolách je zpracována široká škála témat od efektivních vozidel, alternativních paliv, e-mobility a efektivní logistiky a to i uvnitř podniku (pracoviště), až po správu vozového parku, jeho údržbu a opatření v oblasti chování zaměstnanců. To odpovídá požadavkům směrnice o energetické účinnosti, která uvádí, že energetické audity musí zahrnovat podrobný přezkum profilu spotřeby energie u dopravy. Nedostatek znalostí energetických auditorů v této oblasti byl identifikován v prvních letech platnosti směrnice evropskou nadací pro demokracii (EED). Tento modul je ve své samostatné formě také relevantní pro energetické manažery, kteří již v této oblasti působí a chtějí si znalosti dále rozšířit. Další zaměření na tento aspekt spotřeby energie je také vítáno z politického hlediska, neboť odvětví dopravy se na ní v EU podílí největším dílem současně je sektorem s nejpomalejším pokrokem v efektivitě.

Modul 3: Energetická kultura

Tento modul ukazuje způsoby, jak zvýšit povědomí a motivovat zaměstnance z různých oblastí organizace tak, aby se udržitelná energie stala součástí firemní kultury.

Zaměřuje se na dva aspekty:
  • zajištění toho aby se při nákupu nových zařízení braly v úvahu náklady na energii a údržbu po celou dobu trvání investice (např. zvyšování povědomí nákupního oddělení a dalších subjektů zapojenými do zadávání zakázek, integrace kritérií souvisejících s energií do pravidel nákupu atd.). Zahrnuje informace o směrnici ekodesignu a o právních předpisech týkajících se výrobku;
  • energeticky hospodárnému a tedy účinnému chování zaměstnanců, které má velký potenciál úspor a to ať již pracují v energeticky náročných procesech nebo jen v kanceláři.

Modul 4: Průmysl 4.0

Pojem „Průmysl 4.0“ se používá k popisu trendu automatizace a výměny dat ve výrobních technologiích a zahrnuje kybernetické systémy, internet věcí a cloud computing. Vzhledem k tomu, že digitalizace a průmyslová a stavební automatizace jsou stále více rozšířené, tento modul představí účastníkům modely založené na znalostech a data získaná hodnocením, predikcí a optimalizací energetické účinnosti.
Poskytuje přehled pojmů a příležitostí jako jsou:
  • komplexní analýza energetických úvah v digitálním podniku prostřednictvím sběru dat v reálném čase a inteligentních asistenčních systémů (např. kontextové citlivá uživatelská rozhraní s využitím rozšířené reality);
  • aktivní energetický management prostřednictvím nasazení pokročilých řídicích systémů, analýzy dat /strojového učení. Systémová integrace zařízení do průmyslové inteligentní sítě;
  • optimalizace spotřeby energie v průběhu celého životního cyklu výrobku pomocí pokročilých technických nástrojů (např. digitální dvojče);
  • nové obchodní modely a služby na základě technické infrastruktury.

Moduly 5 a 6 obecně

Moduly 5 a 6 se liší od modulů 1 až 4 tím, že nejsou založeny na e-learningu. Kurzové materiály a nástroj na podporu energetického auditu Energy Audit Support Tool, které jsou k dispozici online, budou rovněž dostupné pro registrované uživatele, kteří nejsou absolventy kurzu EUREM.

Modul 5: Finanční hodnocení projektu

Cílem tohoto modulu je ukázat, které hlavní kategorie nákladů je třeba vzít v úvahu při výpočtu nákladové efektivnosti a ziskovosti navrhovaného projektu, naučit se, jak vypočítat několik různých ukazatelů používaných pro porovnání a hodnocení investičních alternativ, včetně jejich omezení.

Modul 6: Procvičování práce s nástrojem Energy Audit Support Tool

Původní verze tohoto kalkulačního nástroje byla vyvinuta v rámci projektu IEE GREENFOODS, který slouží jako koncept potravinářského průmyslu. Byl navržen na podporu energetických auditů, identifikaci řešení, zvýšení energetické účinnosti a integraci obnovitelných zdrojů energie. V rámci projektu EUREMnext byl tento nástroj dále rozvíjen a zdokonalován a nyní může být použit i pro odvětví zpracování kovů a výroby textilií. Součástí je i propojení s komplexním zdrojem relevantních informací uložených na platformě WikiWeb.

Nástroj na podporu energetického auditu bude po registraci dostupný a bude použit v doplňkovém modulu pro cvičení. Umožní účastníkům procvičit jednotlivé kroky energetického auditu, opatření pro optimalizaci spotřeby energie, výběru vhodných alternativ, hodnocení nákladů a přínosů těchto opatření. Tyto znalosti budou uplatněny na příkladech z reálného života.

Zpět


© 2019-2023 Česko-německá obchodní a průmyslová komora